20 let Kolštejnského okruhu v Branné

Od 17. června byla ve Velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích k vidění výstava 20 let Kolštejnského okruhu v Branné. Malebné městečko Branná a jeho okolí se každoročně v září stávají centrem vyznavačů „jedné rychlé stopy“, majitelů a obdivovatelů historických závodních motocyklů a sidecarů, závodním okruhem,  depem a zázemím pro jednotlivé závodní týmy a soutěžící. Pro návštěvníky je kouzelným  prostředím nabitým závodními souboji jezdců na trati vedoucí nádherným historickým centrem Branné  – Kolštejna. S pojmem Kolštejnský okruh jsou spojena především dvě jména –  Ilji Zachovala, umělce a závodníka, jehož odkaz nese okruh od roku 2008, kdy tragicky zahynul na závodech v Hořicích. Ilja Zachoval Kolštejnský okruh „vymyslel“ a svůj sen s dalšími nadšenci nakonec úspěšně v roce 1998 realizoval, takže se letos pojede již po dvacáté.  Druhým jménem, se kterým  se závody v Branné pojí, je jméno legendy  československých motocyklových  silničních závodů Václava Paruse, který se Kolštejnského okruhu pravidelně účastnil ať jako závodník nebo v posledních letech jako čestný host. Bohužel, na jubilejním 20. ročníku, už jsme Václava Paruse, jehož jménem je pojmenována i zvláštní cena pořadatelů, neměli možnost potkat. Zemřel 1. května ve věku 91 let.

Výstava, na které návštěvníci viděli mj. i závodní motocykly našich místních jezdců – Rolanda Kosnáče, Ladislava Brokeše, Jaroslava Zatloukala nebo Stanislava Klimeše, byla ve Velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích k vidění do 30. září.