Merkur. Dopravní prostředky a stroje.

Výstavu o legendární  kovové stavebnici, která se stala  inspirativní a zábavnou hračkou mnoha generací dětí, muzeum připravilo ve spolupráci se sběratelem a neúnavným propagátorem Merkuru, panem Jiřím Mládkem. Představila návštěvníkům  na mnoha modelech  historii tohoto českého fenoménu, k vidění byly nejen nejrůznější dopravní prostředky a stroje, ale také například Eiffelova věž a řada dalších unikátů. Část modelů připravil pan  Mládek  přímo pro výstavu v silničním muzeu. Výstava byla potěšením nejen pro oči  návštěvníků. Její součástí výstavy se stala také dětská dílna, ve které si  pamětníci mohli zavzpomínat na svá dětská léta s Merkurem a mladší návštěvníci vyzkoušet, co všechno lze z této geniální české stavebnice vytvořit.

Jiří Mládek se svému koníčku – dětské kovové stavebnici MEKUR –  věnuje asi od roku 1975. Zajímá se o historii těchto hraček zejména v Čechách, ale i ve světě. Byl jedním z iniciátorů založení Muzea Merkuru v Polici nad Metují v roce 2006. Na jaře 2009 otevřel  trvalou expozici české stavebnice Edison v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem. Exponáty své sbírky již vystavoval  ve 24 výstavních místech v Čechách, převážně v muzeích. „Tyto děrované plíšky jsou pro mne neuvěřitelnou fascinací, pocházející z dětských let. Rodiče mi bohužel Merkura koupit nemohli, tak jsem si s ním hrál u kamaráda v domě. Z té doby mi zůstalo vnitřní dětské rozhodnutí – až budu jednou velký, tak si nakoupím ty největší Merkury, abych mohl postavit něco velikého – no, a teď si to plním“, řekl o svém koníčku Jiří Mládek. „A sbírání stavebnic? Jsou to úžasné dokumenty  doby dětských her a vynalézavosti jejich výrobců. U Merkuru snad i zachraňuji maličko to české rodinné stříbro technického umění generace hračkářů první poloviny minulého století, kterému  hrozí úplné zapomenutí“, vyznal se  sběratel.