Překvapení!!! Dopravní prostředky z Kinder vajíček

V Malém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích byla ke zhlédnutí  výstava PŘEKVAPENÍ!!!, která představila přes 750 hraček – modelů nejrůznějších dopravních prostředků z KINDER vajíček.  Šumperská sběratelka Hana Turková  je kupovala svému synovi zprvu jako hračky s čokoládovou dobrotou,  když se ale na internetu setkala s pojmem katalogová cena, což pro ni bylo důvodem k pořízení prvního katalogu,  autíčka přestala být hračkou a stala se základem její nové sbírky. Od aut, motorek a vláčků postupně přešla i ke všemu ostatnímu, co v čokoládových vajíčkách  vychází –  v současné době má její sbírka asi 10 tisíc položek, z nichž většina zatím čeká na uspořádání.

Vajíčka, nazývaná Kinder Eggs, Kinder Ei, nebo ve složeninách se slovem Překvapení (Sorpresa, Surprise, Überraschung, Niespoznanka, Cюрприз), nedávno oslavila 40. narozeniny. A zasloužili se o to dospělí – rodiče posedlí sběratelstvím. Počet zemí, ve kterých se čokoládová vajíčka dala sehnat, se rozrůstal postupně. Od roku 1990 byla běžně dostupná i v Československu. První sérií ručně malovaných figurek speciálně vydanou v ještě existující ČSFR byli sportující Happy Hippos. Expedice vajíček tu kopírovala takzvanou Evropskou linii. Na doprovodných papírcích se české názvy začaly objevovat až od série AstroComic 2000 (od září 1999).

Sběratelskou mánii odstartovala série dvanácti figurek Šmoulů, která se ve vajíčkách Kinder Surprise objevila v roce 1980. Figurkami byly voleny v drtivé většině buď zástupci živočišné říše nebo postavičky z kreslených filmů. Dostalo se tak na hvězdy typu Kačer Donald, Mickey Mouse, Méďa Béďa či Asterix nebo Včelka Mája. Ze zvířecích představitelů  měli  veliký úspěch především hrošíci Happy Hippos.

Výrobci po dlouhou dobu brali sběratelskou mánii kolem Kinder Surprise jako přechodnou, ale když toto šílenství neopadlo ani po patnácti letech, začali se distributoři zamýšlet nad tím, jak konečně dát vydávání figurek nějaký řád. Definitivní průlom nastal v sezóně 1991/1992, kdy došlo k nové evidenci všech figurek ve vydané řadě, s výjimkou ručně malovaných postaviček.

Na výstavu v Muzeu silnic ve Vikýřovicích zapůjčila Hana Turková   81 vláčků, 52 motorek a přes 700 autíček, naprostá většina pocházela z doby po roce 1990 (nejstarším a dle katalogu nejcennějším bylo autíčko DRAGSTER ze 70. let).

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor příspěvku: muzeum silnic