V té naší aleji aneb aleje kolem našich cest a silnic

Aleje kolem cest a silnic utvářejí harmonický charakter české krajiny a její typický ráz. Název „alej“ je odvozen od francouzského: aller – jíti, od toho pak allée – cesta. V češtině se pro jednu řadu stromů požívá výraz „stromořadí“. Jsou-li řady stromů dvě či více, mluvíme o aleji. V přípisu z roku 1752 je poprvé uložena povinnost sázet stromy u nově budovaných císařských silnic. Nejvíce alejí vzniklo za vlády Marie Terezie a Josefa II. Aleje měly chránit cestující před slunečním žárem a pochodující vojsko před spatřením, a zásobovat je ovocem. V současné době najdeme v České republice asi nejvíce alejí ovocných, časté jsou i lipové nebo dubové.

Výstava v Muzeu silnic představila typické dřeviny a listy stromů, které se vyskytují podél našich cest a silnic. Návštěvníci mohli prohlédnout také výtvarná díla s vyobrazením alejí – obrazy, grafiky, školní obrazy nebo staré pohlednice. Výstava byla doplněna o různé didaktické pomůcky určené zvláště dětem a mládeži, ať už se jednalo o rozpoznávání dřevin, dřevěné puzzle stromů, pexetrio „Poznáš naše stromy?“ nebo karty stromů. Díky spolupráci se státním podnikem Lesy České republiky byl na výstavě umístěn i doupný strom s přiřazováním živočichů na něm žijících a zážitkový chodník – cesta s pěti typy povrchů, po kterém se návštěvník bude moci projít. Na keltském horoskopu podle  stromokruhu návštěvník zjistil, která dřevina má podobné vlastnosti jako on. Instalaci výstavy doplnily kresby dětí ze Základní a mateřské školy v Loučné nad Desnou.