Začalo to kamenem. Z historie dopravního značení.

Výstava „Začalo to kamenem aneb z historie dopravního značení“ přiblížila  na velkoplošných fotografiích nejstarší kamenné „dopravní“ značky – milníky, brzdové kameny, kilometrovníky, rozcestníky z celé České republiky, tak jak je svým objektivem zachytil autor výstavy pan Bořivoj Sojka. Jeho fotografie doplnily trojrozměrné exponáty ze sbírkového fondu Muzea silnic. K vidění byly například kamenné patníky, jejichž název je odvozený od slova „pata“, kterou se jezdci nasedající a sesedající z koně o tyto sloupky opírali. Unikátní železná  smyková brzda (čuba, šupka) byla vyobrazovaná na kamenných brzdových kamenech a přikazovala formanům a vozkům, aby při jízdě z prudšího kopce nasazením čuby na kola povoz zbrzdili. Dřevěné a plechové dopravní značky ze 30. – 80. let 20. století ukázaly vývoj novodobějšího dopravního značení, od prvních šesti dopravních značek, uzákoněných u nás v roce 1935 až po značky, užívané ve své původní podobě dodnes. Návštěvník tak například mohl porovnat „stopku“ zavedenou u nás v roce  1939, tehdy ve tvaru červeně orámovaného trojúhelníku, s bílým textem na modrém podkladu, v roce 1951 změněnou na značku kruhového tvaru s trojúhelníkem uprostřed a černým nápisem STOP až nakonec v roce 1975 zavedenou a dodnes používanou červenobílou značkou osmiúhelníkového tvaru. Vystaveno bylo také několik typů směrových tabulí (žluto – černých  z let 1939 – 1960, modro – žlutých zavedených v letech 1960 – 1990 a modro – bílých  užívaných dodnes) a místních obecních cedulí. Motiv dopravních značek je možno nalézt také na mnoha odznacích, nálepkách na zápalky a známkách, „ochranný“ dekorativní odznak na automobil s motivem sv. Kryštofa, patrona řidičů, má na sobě i výstražnou dopravní značku „Stůj, dej přednost v jízdě!“. Výstavu doplnila i řada publikací se silničními zákony a dobová pravidla silničního provozu. Děti si na výstavě mohly sestavit velkoformátové puzzle, zahrát pexeso nebo vyplnit kvíz (vše s motivy dopravních značek) či přečíst pohádku o dopravních značkách.