6. muzejní silniční noc

 Muzejní silniční noc ve vikýřovickém muzeu bude ve znamení hasičů

Na třetí červnovou sobotu připravilo Muzeum silnic ve Vikýřovicích ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje – územním odborem Šumperk a Okresním sdružením hasičů Šumperk již 6. muzejní silniční noc. Pro letošní rok bylo zvoleno téma „hasiči a jejich práce a pomoc na cestách a silnicích“.

Na návštěvníky čeká opět bohatý program. Vernisáží bude otevřena výstava s názvem „Bližnímu ku pomoci aneb hasiči při likvidaci dopravních nehod a kalamit na našich cestách a silnicích.“ Výstava, jejíž název je částí hasičského slibu z počátku 20. století, je především poctou práci hasičů, kterou na našich cestách  a silnicích v rámci pomoci při likvidaci dopravních  nehod, kalamit apod. Připomene, že hasič, ať již profesionální nebo dobrovolný,  musí vykonávat vedle své základní činnosti také řadu dalších profesí. Musí být též například obratným zdravotníkem nebo dřevorubcem, zámečníkem apod. Vždyť právě hasiči bývají  často  při výjezdech k nehodám nebo kalamitám na místě jako první  a k nim se upínají žádosti o pomoc všech postižených.

Výstava představí kolekci modelů hasičské techniky, kterou zapůjčil šumperský sběratel a hasič pan František Hladík. Modely aut budou doplněny historickou i novější výstrojí a výzbrojí hasičů – helmy, opasky, sekyry, odznaky a další. Nebudou chybět ani sochy a obrazy s patronem hasičů – sv. Floriánem, který bývá znázorňován jako římský voják s nádobou na hašení. Trojrozměrné předměty doplní fotografický materiál ze zásahů. Výstava bude ke zhlédnutí v Muzeu silnic do 12. října 2019.

Během muzejní noci bude na nádvoří muzea silnic ke zhlédnutí historická i současná hasičská technika. Velice zajímavé budou i ukázky šumperských příslušníků Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje k vyprošťování zraněných při dopravních nehodách.

Zejména při dopravních nehodách je vedle zásahu hasičů důležitá také rychlá první pomoc, proto na muzejní noci bude k vidění i technika a vybavení Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje – územního odboru Šumperk.

Po celou dobu bude možné si prohlédnout všechny stále expozice i aktuální výstavy (Dálnice Praha-Brno-Zlín v obrazech času 1938-1950 a Z historie drátěných těžních lan). Pro děti bude připraveno závodiště šlapacích motokár, pro nejmenší návštěvníky hasičský foto koutek.

Muzejní silniční noc se koná v sobotu 15. června 2019 od 16 do 22 hodin v areálu Muzea silnic ve Vikýřovicích.

 

 

Autor příspěvku: muzeum silnic