„Svět kostiček®“ aneb SEVA – český fenomén

Návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích se mohou od 25. května 2021 do 3. září 2021 těšit na světově unikátní expozičně – herní výstavu Svět kostiček® z české stavebnice SEVA®. Nabídne ojedinělou expozici vlastní tvorby autora a patrona projektu putovních výstav Svět kostiček® Petra Šimra.

Z české stavebnice SEVA® představí autor výstavy, rekordman a patriot projektu Svět kostiček® Petr Šimr jedinečnou vlastní tvorbu, do které se řadí zvířata v životní velikosti, společenské hry, modely vozidel a další zajímavé stavby. Velkým lákadlem bude z kostiček SEVA např. detailně propracovaný model ulice periferie města, se silnicí, zahradami, budovami a vozidly. Unikátní je také dvoupohledová budova hasičárny s detailně propracovanými interiéry i exteriéry, sestavená dle skutečné požární stanice z roku 1923. Tento model je součástí rozsáhlého projektu, který je tvořen v ateliéru a sestavován do kompletnosti postupně na dalších putovních výstavách. Novinkou z dílny autora je skulptura kostlivce v životní velikosti dospělého muže s pohyblivými končetinami tak, jak je tomu ve skutečnosti, dále model upíra sedícího na královské židli nebo postava Napoleona Bonaparte. Také se v expozici představí dvoupohledový model kostela s hřbitovem, který je se svými rozměry adeptem na zápis do Guinessovy knihy rekordů. Na výšku měří úctyhodných 201 cm, je seskládán z více než 27.700 dílů stavebnice Seva. Díly modelu nejsou nijak lepeny ani modifikovány. Stavba zabrala 171 hodin času.

Zajímavá je také edice Seva Food a Seva Kitchen, které volně navazují na předloňskou ediční tovární sadu Seva Rodina – Vaříme. Jedná se o detailně propracované modely pokrmů – například krůtí stehno s rýží a restovanou zeleninou, míchaná vajíčka s pečivem, festivalový kukuřičný klas a další jídla. Edice Seva Kitchen nabídne kuchyňské náčiní (klepáček na maso, šťouchadlo na brambory, obracečka na palačinky, naběračka, aj.) a samozřejmě kuchyňské nádobí – talíře, hrnky, číše, ale i pánev nebo hrnce.

Součástí výstavy je také velká dětská herna o několika herních zónách s kostičkami Seva®, BLOK®, Mosaic Maxi, Combi Car a Disco.