Co velká voda vzala a dala

     Od ničivé povodně na Moravě v roce 1997 uplynulo 15 let. Tuto mimořádnou událost, která postihla také 36 obcí šumperského okresu a zdevastovala 105 km2  jeho území, je třeba  stále připomínat, mimo jiné i  proto, že si zde vyžádala  4 lidské životy, donutila přes tři a půl tisíce lidí opustit své do té doby bezpečné domovy a způsobila obrovské ztráty na majetku – soukromém, obecním  i státním.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích připomenulo tuto katastrofu na výstavě „Co velká voda vzala a dala“, která mapovala situaci na silnicích a mostech šumperského okresu. Na silniční síti  okresu Šumperk byly škody vyčísleny na více než 500 milionů korun. Zcela zničeno bylo 14 mostů, z toho 5 na silnicích 2. třídy (především na silnici z Hanušovic do Starého Města a na silnici z Hanušovic do Branné) a 9 na silnicích 3. třídy (např. mosty v Bohutíně, Maršíkově, Rapotíně ad.).  Zdevastováno bylo celkem přes 55 km úseků silnic, nejvíce poškozeny byly opět silnice 2. a 3. třídy.

Na řadě fotografií byl prezentován stav silniční sítě šumperského okresu bezprostředně po povodni,  nové mosty, vybudované na místech těch zničených, byly dokumentovány na současných záběrech. Výstavu doplnily i trojrozměrné předměty, které sebou velká voda přinesla. Fotografie z archívu Správy silnic Olomouckého kraje – Střediska údržby Šumperk doplnily i snímky zapůjčené z Povodí Moravy,  Vlastivědného muzea v Šumperku a Kulturního domu v Bludově, o lidském rozměru katastrofy vypovídaly fotografie z fotoarchívu Šumperského a jesenického deníku. Velké poděkování za poskytnutí  fotografií ze svých soukromých archívů patřilo také Petru Možnému, Ireně Dombrovské a Stanislavě Šíblové  ze Šumperka, Vladimíru Haitmarovi ze Sobotína, Rudolfu Krňávkovi  z Rapotína, Jaroslavě Snášelové a Karlu Adamovi z Bludova. Autentické filmové záběry na DVD a VHS poskytli Ota Moudrý, Miloš Drbal a Martin Martinák z Vikýřovic, Zbyněk Kopečný ze Slaného, Ludvík Kapusta z Loučné nad Desnou a Kulturní dům Bludov.

Autor příspěvku: muzeum silnic