Silnice, dlažba a dlažební kámen na Moravě a ve Slezsku

O dláždění a dlaždičích v silničním muzeu

Odkdy a čím se dláždily cesty a silnice na Moravě a ve Slezsku, z jakých nerostů se vyráběly dlažební kostky a jaký je rozdíl mezi velkou a malou kostkou a mozaikou?  Nejen na tyto otázky dává odpověď výstava instalovaná ve Velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích. Připravili ji pracovníci muzea ve spolupráci se známým šumperským geologem RNDr. Zdeňkem Gábou. Připomíná nejen výrobu dlažebních kostek ze žuly, droby nebo čediče, ale také jejich využití při dláždění některých moravských měst, jako je Šumperk, Přerov, Olomouc, Uherské Hradiště, Kyjov ad.

Výstava zavede návštěvníky do nejstarších dob, kdy se dláždilo valouny nebo lomovým kamenem, provede je dobou, kdy byla na výslunní dlažba kamennými kostkami používanými často i při dláždění delších úseků cest a silnic, a putování je zakončeno téměř v současnosti, kdy se kamenná dlažba používá spíše už jen v historických centrech měst.

Zájemce o podrobnější informace určitě zaujme i katalog vydaný k výstavě, texty doprovází množství dobových fotografií, pohlednic, reklamních materiálů apod.

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 28. listopadu 2024 v 17 hodin, ke zhlédnutí bude až do března příštího roku. Derniérou výstavy pak bude procházka po Šumperku s odborným výkladem RNDr. Gáby o šumperské dlažbě.

 

Mgr. Alena Turková, vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích

Autor příspěvku: muzeum silnic