Výstava s tajuplným názvem „Velký útěk“ připomene v Malém výstavní sále Muzea silnic ve Vikýřovicích hromadný útěk spojeneckých letců, sloužících v RAF, z německého zajateckého tábora Stalag Luft 3, ležícího u města Sagan (nyní polská Žagaň). K útěku bylo připraveno 200 zajatců oblečených do přešitých vojenských uniforem, aby co nejvíce připomínaly civilní oděv, každý „útěkář“ obdržel v táboře tajně vyrobený kompas, dávku koncentrované stravy a falešné doklady. Značná část z nich byla vybavena německými platidly, průvodními dopisy pro obchodní cestující nebo zahraniční dělníky, které umožňovaly pohyb po území Třetí říše. Cesta na svobodu vedla 110 metrů dlouhým tunelem vedeným v hloubce takřka 10 metrů, který zajatci budovali celý rok a dali mu jméno Harry. Mezi těmi, kteří se tunelem dostali ven, byli i naši letci Bedřich Dvořák, Ivo Tonder a Arnošt Valenta, rodák ze Svébohova u Zábřeha, který byl zároveň členem nejužšího útěkového výboru. Na starost měl zpravodajskou činnost a získávání důležitých předmětů od německého personálu pro výrobu falešných dokladů a vůbec věcí, týkajících se „vnějšího“ prostředí. Bohužel, nepříznivé okolnosti umožnily průchod tunelem pouze 80 zajatcům. Čtyři z nich byli Němci zadrženi u východu z tunelu. V následujících dnech bylo zadrženo na různých místech Třetí říše a Protektorátu 73 zajatců a do Anglie se dostali pouze tři. Na Hitlerův rozkaz bylo 50 ze zadržených popraveno. Mezi nimi byl i Arnošt Valenta.
Autorem výstavy, instalované ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, je pan Vladislav Severin. Trojrozměrné exponáty zapůjčili pan František Hlavatý ze svého soukromého vojenského muzea v Šumperku (např. repliky uniforem letců RAF, přístroje), archívní materiály ze životy Arnošta Valenty poskytl sběratel a člen Čsl. obce legionářské ze Šumperka a okolí pan Petr Možný. K vidění bude ale také i několik modelů dobových letadel, na kterých létali v řadách britského Královského letectva i českoslovenští letci, kteří se tak významně zasloužili na úspěších Spojenců proti německé Luftwaffe nejen v bitvě o Británii, ale i jako posádky bombardérů a piloti stíhaček operujících nad okupovanou Evropou.
Název výstavy řadě z nás připomene americký film z roku 1963 film „Great Escape“, který se touto událostí volně inspiroval. Film, se Stevem McQuinem v hlavní roli, je určitě zajímavým pohledem na tuto až neskutečně dobrodružnou akci. Pohled na tváře přímých účastníků, které na návštěvníky pohlížejí z výstavních posterů, dřinu a naději, že uniknou ze zajetí a především jejich nešťastný osud, kterému většina z nich musela čelit, má pro nás určitě mnohem větší vypovídající hodnotu, umocněnou právě osobou našeho rodáka, svébohovského Arnošta Valenty.
Výstava bude ke zhlédnutí do 1. prosince 2024.