Když je vášní motorsport

Výstava Když je vášní motorsport 

 

Obdivovat tvorbu fotografa Vratislava Ondráčka, rodáka ze Šumperka,  budou mít možnost návštěvníci silničního muzea ve Vikýřovicích.  Výstava instalovaná ve Velkém výstavním  sále představí téměř stovku fotografií z mnoha oblastí motorsportu. Setkat se s autorem bude možné na vernisáži výstavy, která se bude konat v pátek 20. října 2023 od 17 hodin. Výstava bude k vidění do poloviny ledna příštího roku.

S láskou k motorsportu se člověk musí narodit. Nedá se naučit nebo nařídit a jen málo vyvolených se dostane až na absolutní špičku. Mnohem více je těch, kteří sice neplní první stránky novin, přesto na svoji vášeň nedají dopustit a nějakým způsobem se jim stane láskou na celý život. Jedním z nich je i šumperský fotograf Vratislav Ondráček.

Kolem aut se pohyboval prakticky od dětství,  „velké“ závodění začalo kolem  jeho šestnácti let. Přes dvacet let se věnoval motokárám, necelé dvě sezóny strávil v kokpitu závodní formule, na chvíli přesedlal i na motorky. Kariéru závodníka  ukončil návratem k motokárovému sportu v roli mechanika, když několik roků spolupracoval  s továrním týmem MS Kartu. Následovala spolupráce se závodním oddělením Moto FGR při stavbě závodního motocyklu ryze české výroby pro kategorii GP 125.

Po dvouleté pauze zjistil, jak moc mu motorsport chybí. Začal pracovat pro redakci magazínu Broom, která se věnovala motokárovému sportu. Prostředí kartingu velmi dobře znal a tak mohl těžit ze svých zkušeností.  Ke sportovní novinařině se přidalo i fotografování, které mu nakonec učarovalo.  Začal navštěvovat sportovní podniky doma i v zahraničí, a to včetně evropských a světových šampionátů. Na základě novinářských a fotografických výsledků obdržel permanentní akreditaci od FIA, kterou  má bez přerušení dodnes. Byl u mnoha skvělých výsledků českých sportovců a měl také možnost fotografovat závodnické začátky některých současných zahraničních hvězd motoristického sportu – Maxe Verstappena, Charlese Leclerca, Alexandra Albona a  dalších, kteří kdysi závodili v motokárách.

Ve své fotografické kariéře si nejvíce váží spolupráce s mezinárodní organizací CIK-FIA, několikaleté spolupráce jako fotografa s továrním týmem MS Kart Racing a jeho jezdcem Adamem Koutem, nebo také s továrním týmem Praga Racing. Považuje  si spolupráce s motoristickými redakcemi Svět motorů, Sport Press, MediaSport, Wroom a dalších. Byl akreditován a zúčastnil se jako novinář a fotograf populárního závodu 24 hodin v Le Mans v roce 2013.

V současné době Vratislav Ondráček působí i nadále  jako volný fotograf a novinář pro oblast motorsportu. Odvětví kartingu se věnuje podrobněji ve svém webovém magazínu KartingSport.cz a své fotografie ze závodů zveřejňuje  na svém webu FotoSport.cz.

 

Alena Turková, vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích

Zdroj: www.motorsportmondaycz.cz

Autor příspěvku: muzeum silnic