Šťastnou cestu do nového roku

Šťastnou  cestu do nového roku přeje Muzeum silnic ve Vikýřovicích

 

Poslední výstava roku 2022, která je k vidění ve Velkém výstavním sále vikýřovického silničního muzea, na stovkách novoročních přání ukazuje, jak často na nich byly vyobrazovány cesty, silnice, mosty, automobily apod. Vůbec nejčastěji se na těchto „péefkách“ objevuje Karlův most, oblíbené byly i romantické pohledy na nejrůznější kamenné i dřevěné mostky. Zasněžené cesty a silnice, s dobovými dopravními prostředky,  od nejstarších saní a povozů po novodobé osobní a nákladní automobily, převažují na novoročních přáních stavebních nebo přepravních firem. Silničáři často volili vyobrazení jejich zimní techniky – sypače, pluhy apod.

I když nejstarší novoročenky na výstavě jsou z 30. let 20. století, jejich historie u nás je ještě více jak o sto let starší. Na počátku 19. století nejvyšší purkrabí český hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojína, ve snaze vyhnout se tehdejšímu zvyku a osobně navštívit všechny aristokratické známé a přátele s přáním  do Nového roku, začal rozesílat tzv. blahopřejní lístky. V roce 1827 si jejich výrobu novoročních přání objednal u ředitele pražské kreslířské akademie Josefa Bergler. Později přidal na novoročenku český malíř a grafik Viktor Stretti slova “Pour féliciter” (Pro štěstí), ze kterých zanedlouho zůstalo pouze PF, které je všem známé až do dnešních dob.

Výstavu novoročních přání doplňují nejrůznější exponáty připomínající postavu sv. Kryštofa, patrona všech, kdo se po cestách a silnicích pohybují. Vánoční atmosféru navodil i vystavený keramický betlém. Ke zhlédnutí je výstava do 25. února 2023.

 

Mgr. Alena Turková, vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích

Autor příspěvku: muzeum silnic